Deshihk ´s Blog ?

Pár slov o copywritingu

Nejdříve pár slov o tom co je vlastně copywriting. Tento pojem by se dal stručně vysvětlit jako práce s textem na webových prezentacích, reklamních kampaních apod, tak aby byl čtivý (pro čtenáře), optimalizovaný na určitá klíčová slova (pro internetové vyhledávače), nebo aby v čtenáři vzbuzovoval nějakou akci, např. koupit produkt, přihlásit se o odebírání newsletteru, nebo například pouze k navnadění čtenáře na nabízený produkt.

Takže by se internetový copywriting dal rozdělit do dvou sfér a to: psaní s ohledem na vhodné umístění KW (keyword = klíčové slovo), nebo psaní textu jehož cílem je navnadit čtenáře k nějaké akci (Call to Action).

O copywritingu jsem se poprvé dozvěděl na hostovaném články blogerky Najjy , díky kterému jsem se dozvěděl, že i psaním článků se dá přivydělat. Jak autorka sama píše v článku, to že „veřejně“ vyšla s tím, že si přivydělává copywritingem si vytváří konkurenci, protože o tom informovala celkem velký počet lidí. A měla pravdu, protože i já mám od nedávna část svých zisků z internetu právě díky copywritingu.

Také mě překvapila možnost jít na školení ohledně copywritingu, leč za nemalé peníze, ale nejspíše časem těch několik tisíc do toho vložím a určitě se ze školení něco odnesu. Nakonec tohoto poměrně suchopárného článku vám chci popsat můj začátek s copywritingem

Jelikož už více jak půlroku tvořím obsah webu Koncepty.cz a na dalších mých stránkách (jako tento blog), tak jsem si řekl že už jsem dostatečně vypsaný a mohl bych na psaní (které mě baví) i něco vydělat. Nedávno jsem na WebTrh i na jedno další fórum umístil svoji nabídku co by copywritera na psaní článků a promo textů (hlavně jsem zdůraznil, že se spíše zaměřuji na techničtější témata jako automobilismus, IT apod).

Z počátku jsem měl cenu za 1 NS (normostrana = 1800 znaků) přibližně 150 kč, avšak se nikdo neozval, tak jsem snížil cenu na rovných sto korun.

Druhý den se mi ozval člověk, jestli bych mu nenapsal promo článek o rostlinách. Což jsem opravdu nepochopil, když jsem v nabídce zdůraznil technické zaměření. Leč článek jsem napsal, líbil se, a ted s tímto člověkem dlouhodobě spolupracuji na psaní článků.Můj nový web najdete na OndřejMartinek.cz.

Spolupracuji na Pravopisně.cz - online diktáty tak, jak je neznáte.

KomentářeCopywriting
Najja | 12.07.2009 18:28

Je hezké vidět, že můj text navnadil další psavce. Konkurence roste, ale tak vzniká společnost "copywriterů", mezi kterými vyniknou ti dobří Copywriteři. Moc se mi líbí tvůj styl, ty budeš jednou určitě ten Copywriter. :) Tak přeji hezký rozjezd, ačkoliv já sama se ještě rozjíždím, takže si nemůžu vyskakovat. :D Co se týče školení, H1.cz jsou v tomto směru opravdu jedničky. Já jsem osobně na žadném školení nebyla, ale jednou bych se nějakého chtěla účastnit. Psaní je sice fajn, ale bez sebevzdělávání by profesně psát nešlo. :)

Díky za "prostorný" komentář :)
Deshihk | 12.07.2009 19:30

No na školení od hájedničky se dostavím až si na to vydělám (copywritingem), takže myslím že mi to pár měsíců dá vydělat těch skoro 8000 kč:) Tak můžem tam zajít spolu Najjo ne ? :) Ale spíše bych řek, že spíše z tebe bude profesionální copywriter, já s tím jen tak zatím laškuji. Ikdyž za psavce se už považuji

Re: Díky za "prostorný" komentář :)
Najja | 14.07.2009 16:37

Zajdu s tebou moc ráda, protože ve svém okolí žádného bloggera nemám a copywritera už vůbec ne, takže někdo, kdo by do toho šel se mnou, by se hodil. :D Já se můžu pokoušet být profíkem, ale copywriting je ještě trochu jinde. Jednou bych to chtěla dělat, ale nevím, jestli na to mám nervy. :D

Trošku psychologie
Deshihk | 14.07.2009 17:02

Je pravda že pravý reklamní copywriting je někde jinde (docela se do toho míchá psychologie ohledně využívání myšlení lidí), ale myslím že se tam oba dostanem:) A klidně se časem na tý H1 domluvíme, ikdyž oba bydlíme na druhém konci republiky.

texty vs cena
Skikuba | 25.08.2009 17:23

Ahoj, jsem profi copywriter a mam za sebou uz nejakou tu radku textu. Nicmene presne lide, jako jsi ty naprosti znicili hodnotu prace copywritera. Cena 100,-Kc za 1 NS je cena, za kteou ani nepracuji studenti na brigade. A Ti kteri byli ochotni psat (tezko se da mluvit o copywritingu, nebot spouste z poptavajicich slo pouze o obsah) srazili cenu odborneho vykonu na tuto degradujici cenu. Ja sam pracuji minimalne za 500,-Kč za 1xNS. Ale moje oprace je opravdu odborna a podlozena dukladnou pripravou. Nikoli jen namlacenim pismenek aby splnili 1800 znaku. Jsem za to hodne nastvany, jelikoz je copywriting a plneni stranek texty. Coz neni to same.

oponuji tvému názoru
Deshihk | 25.08.2009 23:43

Zajisté teď máš cenu 500 kč za 1 NS, ale když jsi začínal, tak to tak určitě nebylo, takže myslím že takovéto shazování není na místě:) Nepovažuji se za copywritera (který se věnuje hlavně prodávání produktů textem) ale zatím spíše za pouhého content writera. Sice za cenu 500 kč za 1NS se s textem můžeš více "pomazlit", věnovat mu více času apod., ale nevidím důvod schazovat úroveň jiných jen proto, že někdo dokáže mít několikanásobně nižší cenu.

oponuji tvému názoru (pokračování)
Deshihk | 25.08.2009 23:43

Myslím, že kdo bude chtít práci kvalitního copywritera, tak si rozhodně vybere nabídku za vyšší cenu (třeba tu tvoji) než nabídku za 100 kč. A když ne, tak prostě je takový trh, takže ty to budeš muset buď přežít, nebo se podřídit. Myslím, že každý nějak začínal, tedy takovéto hněvavé "výlevy" jsou podle mě vedle. Mimochodem na Webtrhu se teď kvůli tomu strhla zajímavá debata, takže tam určitě rádi uslyší tvůj názor. Kdyby sis přečetl komentáře nad tím tvým, tak by jsi nejspíše pochopil, že vím o tom že copywriting a moje psaní článků na zakázku je rozdíl a já jsem si toho vědom.

oponuji tvému názoru (další pokračování)
Deshihk | 25.08.2009 23:55

Mimochodem mám za sebou přibližně 150 NS zakázek za poslední měsíc, tedy mám také už pár řádků za "sebou". Za hodinu si tím vydělám přibližně 200-300 kč, takže bych chtěl vidět brigádníka, který by nechtěl takový přivýdělek. Dostávám běžně zakázky 50 NS textu, tedy rozhodně se nejedná o to, že bych nadatloval pár písmenek abych splnil 1800 znaků:) Ale neboj, cenu budu zvyšovat, ale ne kvůli Tobě a podobným osobám, ale kvůli škole, abych na ni měl dostatek času. Neberu odbornost tvého textu na malou váhu a vím že v porovnání s H1 je tvoje normostranová taxa dost nízká, ale přesto někdo nepotřebuje tak "drahý" text, ale potřebuje jen náplň na minisites apod.

Změna
Deshihk | 13.01.2010 20:11

Tak jak jsem řekl, tak jsem i udělal, takže nová cena za 1 NS textu je 200 Kč. Pár slov, kterými komentuju zvýšení své ceny na Webtrhu: zdá se vám moje cena vysoká oproti ostatním nabídkám na Webtrhu? Tak byste měli vědět, že žádný text neopustí můj počítač, aniž bych ho nechal do druhého dne "uležet", abych ho mohl v případě přeškrtat, přepsat či jakkoliv předělat k mé spokojenosti. Moje texty nejsou rychlokvašky, nad kterými strávím pár minut. Nikdo nenapíše skvostný text napoprvé, ani já. Nebojím se škrtat, či celý text vymazat když nelahodí mému uchu. Takže výše odměny je adekvátní ke kvalitě mnou dodaných textů.

Copywriting
Krcmic.cz | 28.02.2012 19:26

Btw. věnuješ se ještě psaní textů nebo jsi s tím už seknul? Když bys měl zájem, zrovna hledám kolegu do týmu (http://www.krcmic.cz)

Re:copywriting.
Deshihk | 03.03.2012 21:43

Psaní textů se pořád věnuji (jen tento stagnující web/blog tomu neodpovídá) - viz ondrejmartinek.cz.

Copík
Martin | 23.08.2013 12:35

Ahoj, jsem taky copík, píšu už asi 3 roky. Založil jsem takový nový webík, kde si může kdokoliv vytvořit vlastní profil s články a odkazy. Samo vše zdarma. Stačí zaslat údaje na mail nebo kontaktním formulářem a do 24 hodin má copík vytvořené vlastní reference na jednom místě, v samostatné kategorii pod svým jménem. http://www.ukaz-clanek.cz/


Autor:

Email:

Nadpis:

Text:


Ano jsem člověk