Deshihk ´s Blog ?

Návod jak vytvořit jednoduchý RSS kanál a jak ho umístit na web

RSS se využívá v hojné míře k automatickém informování uživatele o nově přidaných informacích, novinkách, zprávách na určitý web. K čtení takovýchto RSS kanálů slouží RSS čtečky které jsou integrované buď v prohlížeči, nebo máte svoji externí čtečku. Teď už ale k samotnému vytváření RSS kanálu.

Nejjednodušší je využít "služeb" programů jako RSSBuilder nebo jemu podobných. Popíšu vám zde práci s tím programem protože je snad nejjednodušší a pochopí to naprosto každý.

Z webu autora si stáhněte program RSSBuilder (který je freeware) a nainstalujte, což snad zvládnete všichni, a nemusím vám to popisovat. Spustíe program, a objeví se vám okno rozdělené na dvě části, kde do té první patří obecné informace o webu na kterém chcete poskytovat RSS .

Takže stačí vyplnit titulek, URL webové stránky (adresu) a třeba i kontakt na webmastera (email) a popis vašeho webu. Také můžete přiřadit obrázek, ale hodí se sem umístit spíše ikonku.

Highslide Highslide

V pravé části se konečně dostanete k hlavní části a to tvoření jednotlivých příspěvků. Každý může mít svůj titulek, samozřejmě odkaz na stránku, stručný popis, autora (email) a datum i čas vložení (podle kterého se většinou příspěvky řadí za sebou). Ikonkami nad hlavní plochou (kde je umísťěn seznam vašich zpráv) můžete příspěvky nejen přidávat, ale i mazat či jakkoliv měnit pořadí.

Po dokončení práce na vytváření seznamu příspěvků ho uložíme do počítače (bude mít koncovku .rss ) a nahrajeme ho přes ftp na váš web. Tím získáme odkaz vašeho rss.

Vámi vytvořený rss kanál (můj má podobu http://www.deshihk.cz/deshihk.rss) umístíte na váš web, tak aby se otevřel po stisknutí všem (alespoň podvědomě) známým tlačítkem s tečkou a dvěmi obloučky jakým vidíte dole na této stránce, ale většinou mívá oranžovou barvu a značí právě rss. Tuto ikonku najdte prakticky všude k nalezení.

Kód pro vložení na váš web vypadá přibližně tak jako na obrázku pod tímto textem,nebo je zde kde první atribut nahradíte svým odkazem, jako zdrojový odkaz pro ikonku napíšete cestu kde je umístění ikonky kterou chcete použít pro rss a alt popisek upravíte podle sebe.

Highslide

Ted už jen stačí umístit do hlavičky vašeho webu (mezi tagy <head> a </head> ) tento kód. Díky němu se v horní liště vašeho prohlížeče objeví malá oranžová ikonka značící aktivní rss na vašem webu (bez tohoto kroku rss fungovalo stejně, ale toto se používá pro urychlení užívání). Samozřejmě musíte v něm upravit ůdaje, aby směřoval na váš rss kanál.

Až budete chtít aktualizovat váš rss kanál stačí ho pouze otevřít v tomto programu a přidat/smazat/upravit podle potřeby příspěvky a znovu nahrát na váš web.

V případě jakéhokoliv problému mě neváhejte kontaktovat přes sekci kontakt, nebo zde do komentářů a já se vám budu snažit pomoct aby vše fungovalo tak jak má:)Můj nový web najdete na OndřejMartinek.cz.

Spolupracuji na Pravopisně.cz - online diktáty tak, jak je neznáte.

KomentářePěkné, stručné a pochopitelné
Kukusak | 04.05.2009 21:29

Pěkné, stručné a pochopitelné :-)A pěknej design ;-)

Děkuji za pochvalu
deshihk | 04.05.2009 22:01

Děkuji za pochvalu, ikdyž na tom designu by to chtělo hodně zapracovat

Velmi dobré
Jindřich | 07.07.2009 21:29

Je to super, velmu dobrý návod který pohopí každý. Už mi to funguje. Moc děkuji a přeji hodně štěstí.

Je to super
K4DL1K | 10.08.2009 08:48

zadne vypisování a kopírovaní z jiních webů zde je originál je to poznat :)

Mockrát děkuji
Jiří | 08.12.2009 15:59

Děkuji moc za návod, je to super.

Mne to nejde :(
petulka | 27.01.2010 23:06

ja vim, ze budu za uplne hnupa.. Ale kdyz vse vytvorim podle navodu tady, poslu pres ftp na web, tak se mi po kliknuti na odkaz na soubor .rss objevi "stranka nenalezena". Jmena souboru mam dobre,cestu snad taky. Prosim poradite mi, kde muze byt chyba?? Dekuji moc, jinak uzasny navod! Autorovi diky

dotaz
jura | 22.03.2010 12:21

Ahoj, mám trochu jiný dotaz, jakým způsobem dát na své stránky rss kanal. Myslím tím např. na uvodní stránce se mi objeví RSS kanal Idnes.cz - zpravy (nemyslím ikona obrázek, ale okenko s textem aktualnich zpráv). Snad jsem to napsal pochopitelně. Děkuji za odpověď. Jura

RE: dotaz
Deshihk | 23.03.2010 12:24

Ahoj, záleží na jakém systému běží tvé stránky. Jestli se jedná o nějaký redakční systém jako Wordpress a jemu podobné, tak to stačí vyřešit widgetem, či pluginem. Pokud máš statické hmtl stránky, tak ti neporadím, protože nevím jak implementovat výstup rss kanálu do webu. Nejspíše se však na netu válejí zdrojové kódy k těmto "čtečkám"

k dotaz
jura | 25.03.2010 09:40

děkuji, za nakopnutí, použil jsem rss čtečku v php. Ale použitím programu rssbuiel mi neběží čeština, bohužel jsem tam nenašel možnost uložení do xml a změnu kodovani na w 1250 - ale zkusim v php vyhodit překlapění kodovani na utf-8 (třeba je to tím) jura

Díky za nápovědu - stručné, jasné a fungující
Haňour | 13.04.2010 01:10

Díky za úsporu času, přesně tohle jsem potřeboval, srozumitelný návod, jak rychle a snadno zprovoznit na webu RSS. A funguje to. :-)

Velké poděkování
Petr | 09.11.2010 18:31

Ahoj. Dlouho jsem řešil, jak dát na své www stránky RSS, jelikož je nespravuji v RS, ale w Expression Webu, no a po usilovném hledání jsem narazil na tento program a návod. Už se mi to podařilo dát na svůj web, nicméně mám problém. V IE8 - vše je OK, ale v SeaMonkey po kliknutí na RSS ikonku se mi v prohlížeči otevře jen zdroják RSS, tak nevím v čem je chyba, jestli mi v SeaMonkey chybí nějaký plugin nebo nevím poradí někdo?

RE: Velké poděkování
Deshihk | 11.11.2010 12:49

Ahoj Petře. Zkoušel jste znovu vygenerovat RSS kanál? Jinak bohužel nevím jak vám mám poradit, protože se SeaMonkey běžně nepracuji a s tímto problémem jsem se ještě nesetkal.

Prosba
Petr | 16.11.2010 22:13

Pro Deshihk: Ano RSS vždy znovu generuji. Nicméně teď jsem zjistil, že stejný problém mám i v Opeře - prostě po kliknutí na RSS se mi otevře jen zdrojový kód. Dokážete poradit kde mám chybu? odkaz na web: http://www.lipniknadbecvou.eu/ Předem dík.

RE: Prosba
Deshihk | 17.11.2010 17:20

Zkoušel jste RSS vložit přímo do hlavního adresáře a nevkládat ho do podsložky /rss/? V případě vašeho vložení totiž nevidím žádný problém, díky kterému by RSS nefungovalo.

RE:
Petr | 18.11.2010 20:39

Ano to jsem také zkusil a bohužel je to stejné. Prostě SeaMonkey a Opera zobrazí jen zdrojový kod. Tak toto už bude oříšek pro odborníka, asi budu mít někde nějakou chybu v kodu. Kdyby někdo dokázal poradit, budu moc rád.

Jak vložit hrající rádio na blog
Andre007 | 26.09.2012 20:25

Ahoj, můžete mi poradit, jak vložit odkaz, tak aby když otevřu svůj blog začalo hrát rádio? Snažím se rozjet blog na google, je tam na vložit miniaplikaci a když to rozkliknu, je možnost buď vybrát HTML/JavaScrip a když do tohoto vložím stránku hrajícího rádia, tak to nefunguje a další možnost je vložit RSS, ale vždy když tam vložím nějakou adresu, tak mě to hlásí chybu url. Připomínám že jsem úplná lama a toto dělám poprvé. Dík za odpověď

RE: Jak vložit hrající rádio na blog
Deshihk | 02.10.2012 14:30

Ahoj, přiznám se, že tenhle problém jsem nikdy neřešil, takže ti nemám jak poradit.


Autor:

Email:

Nadpis:

Text:


Ano jsem člověk