Deshihk ´s Blog ?

Založení volné živnosti

Z důvodů přiznání mých výdělků z internetu (Google Adsense, Backlinks apod) a jejich "zdanění" aby nebyly problémy s finančním ůřadem, jsem se rozhodl minulý týden založit si živnostenský list.

Po zjištění kde se v mém městě nachází Živnostenský ůřad jsem se vydal vstříc novému dobrodružství. Po příchodu na ůřad jsem hned vešel do kanceláře kde se vydávají, registrují živnosti apod. Jelikož jsem student, tak jsem se dozvěděl že nebudu platit žádné daně, takže jediná investice je 1000 kč na založení živnosti.

Jelikož mám přivýdělek z inernetu jako vedlejší příjem (hlavní činnost je škola) takže jsem si musel založit tzv. živnost volnou. Úřednice si ode mě vzala občanský průkaz a dala mi formulář kde jsem si měl vybrat obor činnosti ve které budu "podnikat"

Na formuláři je výběr z 80 možných kolonek, z kterých jsem si měl vybrat a zaškrtnout je. Jsou rozčleněny do určitých tématických bloků, takže jsem si zaškrt i kolonku kde byl modeling, ikdyž jsem měl zájem pouze o designérskou činnost. Vybral jsem si tyto:

Zprostředkování obchodu a služeb
Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií,zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály
Reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení
Návrhářská, designérská, aranžérská činnost a modeling

To k vyplňování bylo vše, a to jsem se bál že budu vyplňovat několikastránkové formuláře (to jsem nevěděl o vyplňování na finančním ůřadu, ale o tom až níže:) ). Po zaplacený určeného obnostu (1000 kč) na pokladně jsem se zase vrátil k ůřednici, která si zaevidovala moji platbu a řekla že za týden se mám stavit.

Dnes (po týdnu) jsem zašel znovu na živnostenský ůřad pro výpis z živnostenského listu (už dávno nedostanete živnostenský list jako takový). Výpis byl připraven a ikdyž jsem ještě nemusel, tak jsem zašel na finanční ůřad abych se zaregistroval (ikdyž jsem tam měl dojít myslím do 30-ti dnů). Po vyplnění formuláře pro fyzické osoby podle vzoru jsem dostal osvědčení o registraci.

Tím mé pobíhání po ůřadech končí do doby než vydám svoji první fakturu. Po vydání faktury se musím jít ještě "zaregistrovat" na Okresní správě sociálního zabezpečení a bude vše hotovo, a další práce začne až když budu vyplňovat daňové přiznání.

Suma sumárum mě založení živnosti trvalo týden plus poplatek 1000 kč, což mysím že není zas tak hrozné. Co mě překvapilo, bylo to, že budu prokazovat že jsem student (kvůli úlevám na daních), až při podávání daňového příznání.Můj nový web najdete na OndřejMartinek.cz.

Spolupracuji na Pravopisně.cz - online diktáty tak, jak je neznáte.

KomentářeJe zajímavé, že jsi musel sám jít na finančák.
Márty | 27.04.2009 19:24

Je zajímavé, že jsi musel sám jít na finančák i na sociálku. Já v červenci jen vyplnit jeden formulář na živnostňáku a oni dali ostatním úřadům vědět, že jsem si založil živnost a o nic jsem se už starat nemusel. Dokonce hned na místě mi dali výpis o živnosti, takže jsem byl cca za půl hodiny hotový a žádné další starosti až do daňového přiznání letos jsem neměl.

Taky sem to slyšel.
Admin | 27.04.2009 20:44

Od známých jsem taky slyšel že jim to zařídili všechno na živnostňáku a nikam nemuseli chodit, ale tak třeba chtěla ůřednice abych se proběh??? kdo ví...

Nemusíte tam chodit!
Žouželka | 27.04.2009 21:05

Myslím, že typicky pro Tebe ještě křičely :" Nemusíte tam chodit!!My jim dáme vědět!!" xD

poplatky
Proky | 10.01.2010 12:04

Jo to je sice hezký že tu píšeš že jediný poplatek je 1000,- Kč jelikož jsi student. Ale sudent nestudent, pojištění sociální a pojištění zdravotní si jako živnostník platit musíš sám... to je např. skoro 2000,- měsíčně. Nevím jestli se tohle vyplatí.

Reakce na "poplatky"
Deshihk | 10.01.2010 15:35

Problém je vom, že jelikož jsem student, tak první rok se neplatí nic kromě té tisícikoruny a další roky se platí minimální poplatky a i ty zaleží na zisku z minulého roku. Takže ANO vyplatí se to:)

Pokračování mé živnostenské kariéry
Deshihk | 15.02.2010 17:26

Minulý týden jsem byl podat daňové přiznání na finančáku a dnes jsem byl podat přehledy za rok 2009 na sociálce a zdravotní pojišťovně. Samozřejmě s mojí šikovností, jsem při nahlašování své živnosti (v květnu) zapoměl na zdravotní pojišťovnu. Takže dnes jsem se zpětně nahlásil jako osvč/student. Platil jsem pouze částku cca 1000 kč za minulý rok a tento rok budu platit pouze a jedinně cca 150 Kč měsíčně. Naštěstí platím takovéto směšné částky, protože jsem nepřekročil určitou hranici příjmů:)

účetnictvní
Vašek | 24.09.2011 12:56

chtěl bych se Vás zeptat jak je to s vedením účetnictví?? vedete si podvojné nebo jen účetní evidenci nebo jak to je?? díky

re:účetnictví
Deshihk | 29.09.2011 21:00

Vedu si jen přehled mnou vydaných faktur, jednou ročně to zadám účetnímu a daním paušálem.

frančíza
Rada | 29.05.2019 16:10

Díky za informace. Ale to slyším poprvé, že někdo musel jít se zaregistrovat po první faktuře :-D Jako nejdřív je nutné vyřídit žl, pak soc a zdrav. - tam to jít nahlásit. Toť vše. Já sice podnikám, ale našel jsem docela zajímavý nápad tady https://comeflexoffice.cz/v-cem-podnikat/, kde jsou uvedeny frančízy. Máte s tím někdo zkušenost?

qjxyOgoKE
ouNlHkeiABzsW | 18.10.2020 19:52

RHSWzlMhfwjt

NcyoEjuIWFzPe
yOERFBJWu | 18.10.2020 19:52

YcALPejQsoWt


Autor:

Email:

Nadpis:

Text:


Ano jsem člověk