Deshihk ´s Blog ?

.Htaccess - k čemu slouží a jak ho využívat

Soubor .htaccess slouží k tomu, aby autor webu mohl sám (bez kontaktování správce serveru) upravit některé vlastnosti serveru svého hostingu. Tento soubor je prakticky pouze textový soubor a funguje na serverech s technologií Apache (většina současných serverů používá tento software).

Díky .htaccess si můžete nastavit vlastní chybovou stránku, která se zobrazí místo klasické 404 chyby. Také umí přesměrování stránek (ať už jednu a tu samou z verze s www. a bez www a naopak, nebo na úplně jinou stránku), zákaz přístupu z určitých IP adres (v případě nutnosti zablokování přístupů kvůli například spamu apod.).

Pro mě nejdůležitější funkce je možnost zprovoznit PHP scripty na statických HTML stránkách (tuto funkci využívám nejčastěji, protože svoje stránky "píši" v html). Soubor .htaccess má spoustu dalších využití, ale tyto jsou asi nejdůležitější.

PHP potřebuji kvůli tomu že většina společností o kterých jsem se zmiňoval v článku Jak monetizovat váš web pomocí prodeje odkazů potřebuje funkčnost PHP scriptů. Ale samozřejmě využívám PHP i jinak, například jeho funkci "include" nebo moje formuláře na komentáře jsou vytvořené pomocí PHP.

Vytvořit soubor .htaccess není nic zas tak lehkého, proto vám nabízím vzorový soubor (zazipovaný) ZDE a upravte si ho podle své potřeby . V případě že si ho chcete vytvořit musí být hlavně všechna písmena názvu souboru .htaccess psáná malými písmeny. Avšak jeho tvorba je mi záhadou, proto používám už vytvořený který jsem našel kdovíkde.

Po vytvoření nebo upravení souboru .htaccess ho musíte nahrát přes vaše fpt na váš web do adresáře pro který mají platit zapsané příkazy. Po nahrání na ftp může soubor jakoby "zmizet" (nevidíte ho v seznamu nahraných souborů), ale nebojte jde "zviditelnit" pomocí funkce ve vámi používaném ftp klientu.

Chybová stránka 404

Pro vlastní nastavení chybové stránky musíte do .htaccess vložit následující kód a samozřejmě upravit konečný soubor podle názvu vaší chybové stránky (také nastavit přesnou cestu k umístění vašeho chybového souboru).

ErrorDocument 404 /404.html

Přesměrování URL na verzi domény s www

Pro přesměrování URL vaší stránky např. deshihk.cz na www.deshihk musíte do .htaccess vložit následující kód:

RewriteEngine on
Options +FollowSymlinks
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^deshihk.cz
RewriteRule (.*) http://www.deshihk.cz/$1 [R=301,QSA,L]

Blokování přístupu z IP adres

Pro blokování přístupů z jednotlivé IP adresy na váš web, vložte do .htaccess následující kód:

deny from 123.456.789.123

Pro blokování přístupů z bloku IP adres na váš web (v použitém příkladu se zablokuje přístup IP adres začínajích na 123.456) vložte do .htaccess následující kód:

deny from 123.456

Pro zase opětovné povolení přístupů z IP adresy vložte do .htaccess následující kód:

allow from 215.123.156.189

Pro úplné zablokování přístupů vložte do .htaccess následující kód:

deny from all

Funkčnost PHP scriptů v HTML

Pro funkční PHP scripty v HTML musíte do .htaccess vložit následující kód:

AddType application/x-httpd-php .php .htm .htmlMůj nový web najdete na OndřejMartinek.cz.

Spolupracuji na Pravopisně.cz - online diktáty tak, jak je neznáte.

KomentářeGenerátor .htaccess
zedna | 15.11.2009 17:58

Všechny různé htaccess příkazy lze vygenerovat nebo zkopítovat na http://htaccess.all4all.cz/


Autor:

Email:

Nadpis:

Text:


Ano jsem člověk